Aromajóga - co můžete čekat?

14.09.2023

Aromaterapie a jóga se v poslední době těší velké oblibě. 

Co je tedy aromajóga?

Taková lekce je spojením uvědomování si našeho těla v jógové pozici a vůní, které jsou nám příjemné. V jógovém studiu můžeme pomocí aromaterapie pročistit a osvěžit vzduch a příjemná vůně bude uvítáním pro přicházející klienty. 

Čich je jeden ze smyslů, který připomíná, že nám někdo nebo něco vonělo či stále voní. Lehce si umíme díky čichové paměti vybavit vůni lesa po dešti, vůni čerstvě připravené kávy nebo vůni, kterou máme spojenou s našimi blízkými či konkrétní osobou. Aroma lekce je takový gastronomický zážitek. Kuchař použije kvalitní suroviny, vytvoří dokonalý pokrm, ke kterému nejprve přivoníme, chuťové buňky začnou pracovat na plné obrátky a spustí se celý proces konzumace a trávení. 

Ne jinak je tomu v lekci aroma jógy, lektor použije kvalitní esenciální oleje a vytvoří co nejpříjemnější voňavý zážitek, jenž nám už v úvodu lekce navodí tu správnou atmosféru, pocit pohody a povzbudí nás k lepšímu výkonu. Každá jednotlivá vůně na nás může působit relaxačně, podpořit naši pozornost či působit uklidňujícím dojmem. 

Vůně může povznést a prohloubit nejen relaxaci, nýbrž i meditaci.

A není to jen vůně, která může být průvodcem lekce. Díky kombinaci esenciálního oleje s nosičem (rostlinným olejem) a jemným masážím například plosek chodidel, zatuhlých nebo bolestivých míst na těle, můžeme proniknout do hlubších vrstev těla. 

V lekcích aroma jógy se pracuje se záměrem, například věnováním pozornosti čakrovému systému nebo teorii pěti elementů. Lekce může mít formu dynamiky ve stylu vinyasy jógy nebo naopak jemnou, klidnější či kombinaci ve stylu jin jang jógy

K vedení lekce je důležité mít základní znalosti aromaterapie, ovládat základní dělení, účinky a kontraindikace esenciálních olejů, abychom minimalizovali riziko alergických reakcí či nežádoucích účinků. Lekce aromajógy samozřejmě nenahrazuje individuální aromaterapeutickou konzultaci. Ale je skvělým zpestřením lekcí jógy, jejíž účinky dokáže podpořit. 


Autor textu: Robert Šereš