S čím mi pomůže jóga?

23.06.2023

"S čím mi jóga může pomoci?" nebo "Na co je ta jóga vůbec dobrá?" 

To jsou otázky, které slýcháme často. Od lidí, kteří o józe přemýšlí, ale vlastně nevědí, jestli je to pro ně. A odpověď není tak jednoduchá, jak by se mohlo zdát. Můžete si poslechnout například náš podcast nebo video nahrávku na toto téma. Jóga je totiž na všechno

Ale to zní tak nepravděpodobně, že to zavání šarlatánstvím. 

JÓGA NENÍ IZOLOVANÝ TRÉNINK JEDNÉ PARTIE. Je to dokonalá fasciální disciplína, která zapojí každý kousek našeho těla. Zvenku i zevnitř. Od hlavy k patě. A tak i její ÚČINKY JSOU a budou NEPŘEBERNÉ.

A tak si to tedy rozepíšeme pro všechny nevěřící Tomáše:

- Jóga zlepšuje držení těla tím, že posiluje oslabené svaly a protahuje zkrácené.

- Jóga nás učí pracovat vědomě s tělem a tak snižuje riziko nemocí i úrazů.

- Jóga pracuje s našim lymfatickým systémem, který má jako pumpu svaly. A tak zvyšuje naši odolnost vůči nemocem, tedy imunitu.

- Jóga pracuje s dechem, který nám pomáhá zásobovat tělo kyslíkem a zlepšuje tak naše soustředění i stresovou odolnost.

- Jóga posiluje práci bránice i břišních svalů, čímž dopřává tělu viscerální masáž. Tedy masáž vnitřních orgánů - zlepšuje se tak práce žaludku i střev, nebo třeba reprodukčních orgánů. Jinými slovy, začnete chodit pravidelně na stolici a zvýší se vám libido i prožitek při sexu.

- Jóga pracuje s orgány s vnitřní sekrecí, tj. aktivně upravuje tvorbu hormonů v těle. Například již zmíněnou bránicí a protahováním bedrokyčlostehenního svalu umí snížit napětí v oblasti nadledvinek a tím snížit produkci stresových hormonů (adrenalin, nor-adrenalin). Při invertních pozicích zase pomáhá zvyšovat funkci štítné žlázy. 

- Kromě redukce stresových hormonů nás učí i vyrovnávat se s reálnými stresovými situacemi tím, že nás učí vědomě zklidnit mysl i zpomalit fyziologické procesy (dech či tep).

- Jóga nás učí soustředění a zúžení pozornosti. To se obzvlášť hodí všem, kteří se živí mentální činností. 

- Jóga pozitivně formuje vnímání těla. Ukazuje nám, jak příjemné je dotknout se země nebo stát na jedné noze a ubírá na důležitosti tomu, jak vypadáme. 

- Jóga harmonizuje souhry svalů tak, aby nás nebolela záda, kolena ani kyčle.

- Jóga má pozitivní vliv na bolesti hlavy i menstruační bolesti. A to jednak díky celotělovému tréninku a spolupráci fascií, a jednak díky uvolňování přetížených míst na těle.

- Díky zapojení středu těla jóga aktivně posiluje svaly pánevního dna. Sbohem inkontinence! 

Ale to zdaleka není všechno, jóga má velký význam pro spirituální prožitky i duševní zdraví. A jak toho všeho jedno cvičení dosahuje? Koukněte třeba na naše video, co všechno dokáže jen samotný dech. Pak snad bude vše dávat mnohem větší smysl: